Dva zlata za Davida Šalamona

Atletika - PH za juniore

21. 06. 2016.

U Zagrebu je održano pojedinačno prvenstvo Hrvatske u atletici za starije juniore i juniorke. Nastupilo je preko 300 najboljih hrvatskih atletičara i atletičarki koji ovim natjecanjem završavaju prvi dio sezone. Samo najbolji imali su mogućnost ostvariti norme za nastup na Svjetskom prvenstvu u Poljskoj i Europskom prvenstvu u Gruziji.

Najveći uspjeh postigao je Varaždinac David Šalamon koji je suvereno pobijedio u najatraktivnijim i najkvalitetnijim disciplinama natjecanja. Tako je u utrci na 400 m gotovo neočekivano pobijedio sve favorite sa osobnim rekordom od 47,95. Ovim se rezultatom na samo 25 stotinki približio normi za nastup na Svjetskom prvenstvu ovog ljeta. U utrci na 800 m pobijedio je u uvjerljivom finišu, također sa osobnim rekordom od 1,53,82.

Treba svakako spomenuti kako je Šalamon prije godinu dana ostvario normu za nastup na Svjetskom prvenstvu u Kolumbiji na koje, na kraju , nije otputovao. Naime ,iznenada je ozbiljno obolio tako da je njegov povratak u atletiku dugo bio upitan.

Paula Šimunčić, koja je već ostvarila normu za Europsko prvenstvo, teškoj je disciplini trčanja na 3000 m sa zaprekama osvojila srebrnu medalju. Međutim, njezin put u Gruziju još je neizvjestan jer Hrvatska za sada ima tri djevojke sa normom dok pravo na nastup imaju njih tri. Iznenađenje dana je bila i mlađa juniorka Orhideja Lešćak koja je na 100 m prepone osvojila 2. mjesto i srebrnu medalju sa vremenom 15,12 sek.

Franja Želimorki nije imala svoj dan pa je, iako favorit u bacanju koplja, osvojila tek 3. mjesto sa bačenih 42,91 m. Solidno su nastupili još Jan Ožeg i Ena Krebelj koji su se, u svojim disciplinama, plasirali na visoka četvrta mjesta. Ostali predstavnici Slobode plasirali su se do 10. mjesta što se u ovoj konkurenciji i masovnosti može smatrati velikim klupskim uspjehom.