1. brdski maraton “Ivanec – Novi Marof”

U organizaciji AK Varaždin

08. 09. 2020.

U subotu, 05.09.2020. je u organizaciji AK Varaždin i uz veliku podršku Grada Novog Marofa održan 1. brdski maraton “Ivanec – Novi Marof”. Svakako je za napomenuti da je to jedna od najtežih, ali ujedno i jedna od najljepših brdskih utrka u Hrvatskoj na kojoj su trkači osim 42 km morali svladati i 1680 metara visinske razlike. U stvari ovo je bilo već 4. izdanje utrke, s obzirom da su se dosadašnje 3 utrke održavale na relaciji Ivanec – Grebengrad. Cijela trasa utrke ostala je u biti ista (Ivanec – Ivančica – Pokojec – Bela – Čevo – Grebengrad) te su samo dodali zadnjih 4 km kroz Mađarevo do cilja u centru Novog Marofa.

Budući da je i logistički bilo teže za odraditi zbivanja nakon završetka utrke na Grebengradu, rodila se ideja da produže utrku i da cilj bude u samom gradu Novom Marofu. Tako su i došli do dužine klasičnog maratona od 42 km i “rodio” se 1. brdski maraton “Ivanec – Novi Marof“. Za one malo manje odvažne ponudili su dionicu od 14 km pod nazivom Fun & Pain Trail “Čevo – Novi Marof”, dok su za sve ostale (građanstvo i rekreativci) ponudili nešto novo – dionicu od 5 km pod nazivom 1. Marofski Mini Trail. Prekrasna kružna staza na kojoj ima čak i brda, a dobar dio se trči i kroz šumu. Očito se cijela ova promjena pokazala kao pun pogodak jer zaista je bilo lijepo vidjeti u subotu kolone trkača iz tri utrke koje se spajaju prema završetku utrke te kako trkači zadovoljni ulaze u cilj u samom centru grada kod KC Rabuzin. Lijepo je to bilo vidjeti u Marofu u subotu i moglo bi se reći da je u Marofu taj dan bio pravi festival trčanja.

Sad malo o brojkama i pobjednicima. Ukupno je u sve tri utrke nastupilo oko 250 natjecatelja. U najtežoj i najduljoj utrci dužine 42 km od Ivanca do Novog Marofa utrku su uspješno završila 52 natjecatelja, a pobjednik utrke bio je Pavle Kruljac (SRK Alba Labin) koji je ovu tešku dionicu svladao za 3:40:09. Na 2. mjesto plasirao se njegov klupski kolega Slaven Krklješ u vremenu 3:45:39 dok se trećim mjestom morao zadovoljiti Goran Poznanović (AK Plitvice) kojemu je trebalo 4:18:12.

U konkurenciji žena uvjerljivo je pobijedila Maja Urban (AK Maksimir) u vremenu 4:37:58 ispred klupskih kolegica, Adrijane Šimić (5:23:35) i Danijele Horvat (5:26:39).

Utrku od 14 km uspješno je završilo 138 natjecatelja, a najbolji je bio Damir Hršak (AK Zabok) u vremenu 1:14:25. Sa samo 14 sekundi zaostatka iza njega u cilj je kao drugoplasirani utrčao član AK Varaždin Neven Buhin (1:14:39) dok se Marin Mandekić (SRK Rika) morao zadovoljiti 3. mjestom (1:18:08).

U konkurenciji žena uvjerljiva pobjeda mlade i sve bolje članice AK Varaždin Simone Jambrošić u vremenu 1:26:34, ispred Anite Antolković (AK Maksimir) – 1:33:20, dok se još jedna članica AK Varaždin Alenka Horvat ovaj put morala zadovoljiti 3. mjestom u vremenu 1:34:37.

U utrci na 5 km – 1. Marofski Mini Trail nastupilo je 50-ak natjecatelja što i nije tako loša brojka za početak, a pobijedio je Tomislav Vertuš (IND) u vremenu 21:28 ispred Leonarda Pavine (SD Vrhovac) – 21:35 i Branimira Kišaka (TK Marathon 95) na 3. mjestu – 21:53.

U konkurenciji žena pobijedila je Dora Mlinarić (AK Fit) u vremenu 24:02 ispred članica AK Varaždin Ane Goričanec – 25:05 i Anice Lacković na 3. mjestu – 25:25.