Uspješan 2. brdski maraton Ivanec – Novi Marof s dvije popratne utrke

AK Varaždin

31. 05. 2021.

U subotu je u organizaciji AK Varaždin održan 2. brdski maraton “Ivanec – Novi Marof”, svakako jedan od najtežih, ali ujedno i jedan od najljepših maratona kod nas. Upravo zbog atraktivnosti staze, ove godine su ubacili par novih dionica koje su se očito pokazale kao pun pogodak. Do vrha Ivančice preko Mrzljaka, ruta prema starom gradu Milengradu, prekrasan klanjec uz potok prema Beli, dvorac Bela II, samo su dodatno dali “štih” ovoj teškoj i zahtjevnoj utrci. Mnogi su se iznenadili kad su ih u dvorcu Bela II dočekali pravi vitezovi. O samoj organizaciji i utrci najbolje svjedoče izjave mnogih zadovoljnih i umornih natjecatelja.

Neumorna kiša proteklih dana samo je još više otežala ionako tešku stazu. Rekli bi neki u ovom našem kraju: “Bilo je blata do vuh”. No, sve su to posebne čari ovakvih utrka, a ulaskom u cilj kod KC Rabuzin u Novom Marofu zaboravile su se sve muke i nastalo je oduševljenje upravo završenom utrkom. U sklopu cijelog događaja u stvari su tri utrke: maraton Ivanec – Novi Marof, utrka na 14 km “Fun&Pain Trail” i “Marofski Mini Trail”. Ukupno je u sve tri utrke nastupilo i utrke uspješno završilo rekordnih 342 natjecatelja.

Utrku maratona na 42 km uspješno je završilo čak 138 maratonaca. Najbolji od svih bio je Eldin Hodžić (SRK Alba) kojemu je za pretrčati od Ivanca do Marofa trebalo 3:49:02. Na drugo mjesto plasirao se ovogodišnji prvak Hrvatske na 100 km Dejan Radanac (AK Sljeme) u vremenu 3:50:40, dok je sa samo 19 sekundi zaostatka iza Dejana kao treći u cilj utrčao Pavle Kruljac (SRK Alba) u vremenu 3:50:59. U ženskoj konkurenciji uvjerljiva pobjeda Ane Štefulj (AK Agram) u vremenu 4:07:14 ispred drugoplasirane Maje Bonačić (AK Sljeme) – 4:31:22 i trećeplasirane Lane Ostojić (AK Plitvice) – 4:41:36. S obzirom da se ova utrka ujedno bodovala i za Prvenstvo Hrvatske svi navedeni su i u identičnom poretku za PH. U ekipnom poretku za PH najbolji su bili dečki iz SRK Alba (Hodžić, Kruljac, Krklješ) ispred ekipe iz AK Zabok (Gorički, Bošnjaković, Čretni).

AK Varaždin u sastavu Andrej Hladnik, Igor Goričanec i Dinko Solić (samo prvih troje se boduje za PH) osvojili su odlično 3. mjesto i zasluženo se popeli opet na pobjedničko postolje. Najbolji je i ovaj put bio Andrej Hladnik na 6. mjestu u vremenu 3:57:41, Igor Goričanec bio je 14. u vremenu 4:11:21, a Dinko Solić na 16. mjestu sa 4:12:19. Zoran Križanić bio je na 24. mjestu (4:28:23), Dimitar Drumev na 59. mjestu (5:09:00), Tomislav Štriga na 65. mjestu – 5:14:13 (njegov prvi pravi službeni maraton), Tihomir Bogomolec na 69. mjestu (5:20:52), Domink Lovač na 109. mjestu (6:03:24) i jedina klupska ženska predstavnica u ovoj utrci, Ana Sajko koja je osvojila 21. mjesto u generalnom poretku kod žena (6:03:24).

Utrku na 14 km – Fun&Pain Trail “Čevo – Novi Marof” uspješno je završilo 145 natjecatelja, a najbolji je bio Domagoj Črnec (Tiger running team Križevci) u vremenu 1:09:48 ispred Damira Hršaka (AK Zabok) – 1:10:44 i trećeplasiranog Leonarda Pavine (AK Plitvice) u vremenu 1:16:25. U ženskoj konkurenciji pobijedila je Gabrijela Šalković (RaN 047) u vremenu 1:40:22 ispred Martine Jankulije (USR Mala Subotica) – 1:41:56. Klupska predstavnica Štefica Bubnjarić osvojila je odlično 3. mjesto istrčavši ovu dionicu za 1:44:58. Odličnu utrku otrčale su i Dijana Terzić na 4. mjestu (1:45:35) i Anamarija Jelaković na 5. mjestu (1:46:14).

10. Melko Ciglar – 1:28:26 (M30 – 6.)
21. Matej Detić – 1:33:39 (M20 – 3.)
25. Davor Cvetanović – 1:36:30 (M40 – 8.)
28. Mario Sakač – 1:39:04 (M40 – 9.)
29. Darko Kutnjak – 1:39:20 (M40 – 10.)
31. Neven Horvat – 1:40:09 (M40 – 11.)
35. Ivan Vrban – 1:40:33 (M40 – 14.)
40. Hrvoje Rupčić – 1:41:46 (M40 – 17)
53. Željko Miklaužić – 1:47:42 (M30 – 17.)
58. Mato Meštrić – 1:49:37 (M50 – 1.)
76. Filip Njegovec – 1:54:29 (M20 – 10.)
79. Ivica Bubnjarić – 1:55:05 (M50 – 6.)
95. Mihael Šestak – 2:01:25 (M20 – 11.)
100. Joso Perica – 2:07:05 (M70 – 1.)
105. Dario Dilber – 2:11:08 (M40 – 29.)
128. Ivica Čepin – 2:27:42 (M40 – 33.)

3. Štefica Bubnjarić – 1:44:58 (Ž40 – 3.)
4. Dijana Terzić – 1:45:34 (Ž30 – 1.)
5. Anamarija Jelaković – 1:46:14 (Ž20 – 1.)
12. Sandra Stojisavljević – 1:53:19 (Ž30 – 5.)
14. Ivana Sirovec – 1:56:07 (Ž40 – 6.)
21. Marina Obelić – 2:04:13 (Ž50 – 1.)
22. Ana-Marie Pintarić – 2:04:29 (Ž30 – 8.)
40. Petra Sakač – 2:36:39 (Ž40 – 17.)
50. Mihaela Pancer Zadravec – 3:14:13 (Ž40-18.)

U utrci na 5 km – “Marofski Mini Trail” natupilo je 60 natjecatelja. Najbolji je bio Saša Horvat (AK Međimurje) u vremenu 20:56 ispred člana AK Varaždin Darija Posavca koji je otrčao odličnu utrku u vremenu 21:57. Treće mjesto osvojio je Miroslav Horvat (IND) u vremenu 22:32. U ženskoj konkurenciji pobijedila je mlada članica kluba Ana Goričanec koja je istrčala odličnu utrku u vremenu 23:54. Na drugo mjesto plasirala se Andreja Vlahović (AK Fit) u vremenu 24:05 dok se trećim mjestom morala zadovoljiti Vanja Rupčić (AK Koprivnica) u vremenu 25:03.

5. Anica Lacković – 26:16 ( Veteranke – 2.)
6. Jasenka Šimunčić – 30:43 (Veteranke -3.)
7. Ivana Bunić – 30:45 (Veteranke – 4.)
9. Mirjana Čilaš – 32:02 (Veteranke – 6.)
10. Aleksandra Pospišil – 33:05 (Veteranke – 7.)
17. Ivana Štriga – 34:58 (Seniorke – 7.)
18. Mirta Kujundžić – 35:39 (Veteranke – 10.)
22. Anita Breški – 39:01 (Veteranke – 12.)
24. Andrina Horvat – 39:38 (Veteranke – 14.)
26. Jadranka Svenšek – 40:38 (Veteranke – 15.)
27. Sonja T. Podobnik – 40:38 (Veteranke – 16.)

26. Neven Šimunčić – 30:43 (Veterani -11.)

Cijeli ovaj događaj i sama utrka su po mnogočemu posebni, ali nešto najposebnije dogodilo se na 24. km utrke maratona. Par stotina metara nakon okrijepe na Pokojcu vodeća petorka skrenula je na šumski put koji je zbog šumarskih radova i strojeva pretvoren u neviđenu kaljužu i blato. Upravo u tom blatu dogodio se rijetko viđen peh i to baš najboljem klupskom trkaču Andreju Hladniku. Andrej je zaglibio u dubokom blatu i sigurno bi sebe i patiku teže izvlačio iz blata da mu kolege trkači nisu priskočili u pomoć. Pravi dečki i pravi sportaši uopće nisu ni trenutka razmišljali o sebi, plasmanu ili vremenu već su nesebično priskočili Andreju u pomoć. Ovo je ipak bilo Prvenstvo Hrvatske i zato ovo sve još više vrijedi i dobiva na težini. Ovim postupkom samo su pokazali i dokazali da su prije svega ljudi pravih moralnih vrijednosti i svakako vrijedni poštovanja. Zato još jednom posebno i veliko hvala ljudini Dejanu Radancu i Kristijanu Rubiniću koji su najviše pomagali Andreju te asistentima Eldinu Hodžiću i Pavlu Kruljcu na nesebičnoj pomoći. Ovo je zasigurno rijetko viđen pravi sportski potez i ako postoji bilo kakva nagrada i nominacija za fair play vjerujem da ovako nešto to i zaslužuje.