U sklopu projekta Treneri velikog srca u Varaždinu su ju pokrenuli Hrvatski paraolimpijski odbor i Allianz. Na otvaranju prve plivačke škole po Halliwick konceptu na Gradskim bazenima Varaždin prije dvije godine bila je i trenerica velikog srca Višnja Bunić s kojom smo razgovarali o proteklom razdoblju, ali i budućnosti ovog projekta.
Možete li nam opisati svoje početke u projektu Treneri velikog srca?
U projekt Treneri velikog srca uključena sam od samog početka. Kako sam u Zagrebu počela kao volonterka u PK Natator kod Ane Sršen, klub mi je omogućio slušanje i polaganje Halliwick temeljnog i naprednog tečaja, čime sam najprije postala Halliwick asistentica, a kasnije i Halliwick instruktorica. Povratkom u Varaždin željela sam nastaviti svoj rad, međutim u Varaždinu nije bilo nijedne sportske aktivnosti za djecu s teškoćama u razvoju. Željela sam djeci i roditeljima omogućiti da kroz opuštajuću atmosferu zajedničkim snagama razviju sposobnosti kroz treninge plivanja, koristeći vodu kao specifični medij koji pomaže u svladavanju pokreta koja nisu moguća na kopnu. Projekt Treneri velikog srca, zahvaljujući Ani Sršen, Allianzu i Hrvatskom plivačkom savezu osoba s invaliditetom, uvelike je ubrzao proces realizacije plivanja djece na bazenu i olakšao poziv roditeljima i djeci da se priključe u našu “vodenu priču”.
Što Vas najviše motivira u radu s mališanima?
U Varaždinu i Čakovcu formirali smo grupe u kojima vlada pozitivna, poticajna atmosfera u kojoj se međusobno potiče svako dijete individualno, roditelji bodre svoje i druge plivače. Svaki napredak je popraćen pljeskom tako da je napredak svakog pojedinog plivača grupni napredak. Sretna sam što mi je pružena prilika da upoznam svoje plivače, od prvog kontakta očima kroz treninge zajedničkim snagama postajemo snažniji. Osjećaj poslije treninga je neopisiv i potvrđuje kako smo na dobrom putu i kako se dobro dobrim vraća što je dovoljan poticaj da budem još bolja trenerica.
Što za djecu s teškoćama u razvoju znači bavljenje sportom i kakvi su njihovi dojmovi?
U dvije godine druženja djeca su u programu najviše napredovala u mentalnoj prilagodbi, razvili su motoričke sposobnosti koje su potrebne u svakodnevnom životu te se razvila socijalizacija djece i roditelja. Moram pohvaliti i roditelje, prekrasni su. Svaki puta im se iznova divim jer u svojoj djeci pronalaze snagu i hrabrost i ne gledaju svoju djecu kao neki problem, nego kao mogućnost i novi put. Nitko od roditelja nije očekivao niti priželjkivao dijete s teškoćama u razvoju, ali nakon što se dijete rodi i nakon početnog šoka u biti roditelji ulaze u novi svijet i bez njih škola ne bi bila u mogućnosti funkcionirati. Bez sinergije između svih uključenih ovakav projekt ne bi mogao opstati.
Već ste počeli i s odlaskom na ozbiljnija natjecanja. Možete li nam reći ukratko kako se razvija “natjecateljski dio” ovog projekta?
Gledajući uloženi trud i napredak svojih hrabrih delfina u Čakovcu i najboljih plivača u Varaždinu, kako se iskreno vesele druženju sa svojim vodenim prijateljima, kao nagradu i poticaj za daljnji napredak dogovorili smo aktivaciju Plivačkog kluba Vidra u Varaždinu, koji je četiri godine bio u fazi mirovanja. Kao nastavak Škole plivanja po Halliwick konceptu za djecu s teškoćama u razvoju PK Vidra je omogućio djeci da sposobnosti i znanje stečeno u Školi prezentiraju na natjecanjima te povećaju ljubav prema pokretu. Školu uspješno drugu godinu za redom, uz financijsku potporu Grada Varaždina, provodi Hrvatski plivački savez za osobe s invaliditetom, a naši plivači već su sudjelovali na mitinzima i ostvarili zapažene rezultate. Time smo potvrdili plivački potencijal i pokazali se kao odličan primjer plivačima u “dječjem” bazenu kojima je ambicija priključiti se natjecateljskoj grupi i pokazati svoje plivačke sposobnosti i natjecateljski duh u “velikom” sportskom bazenu.
Koji su sljedeći koraci projekta i gdje se vidite nakon sljedeće dvije godine?
Škole su jako dobro prihvaćene i prepoznate, iako smatramo da je svejedno premali broj roditelja upoznat s mogućnostima i prednostima koje Škola daje. Stoga, željeli bismo doprijeti do što većeg broja roditelja i djece kako bi nam se priključili u čim većem broju i tako pomogli jedni drugima. S tim ciljem trenutno radimo na prezentiranju Škola udrugama djece s teškoćama u razvoju u Varaždinu i Čakovcu, s Centrom za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar u Varaždinu i Centrom za odgoj i obrazovanje u Čakovcu. Nakon sljedeće dvije godine cilj nam je povećati broj djece u Školama, broj plivača u PK Vidra i trenirati jako kako bi osigurali nastupe za reprezentaciju.