Korona i nordijsko hodanje – kako su rad organizirali u udruzi Drava

Udruga nordijskog hodanja i pješačenja Drava Varaždin

07. 03. 2021.

Korona je utjecala i na rad varaždinske Udruge nordijskog hodanja i pješačenja Drava, koji su obustavili u potpunosti od početka ožujka do početka lipnja 2020.

Unatoč koroni udruga je veliki dio prošlogodišnjeg programa ispunila tako da su se prilagođavali preporukama nacionalnog Stožera CZ.

Tako su se od 1.9.2020. uključili u projekt pod nazivom „Kretanje nam je zapisano u genima” financiranog od strane EU fondova putem Ministarstva rada i socijalne skrbi, a nositelj projekta je Hrvatski savez nordijskog hodanja (HSNH) pod vodstvom predsjednika Davorina Antonića. Osim u Varaždinu ove aktivnosti se provode u Zagrebu (tri grupe), Zadru (dvije grupe), Karlovcu i Opatiji. Svaka grupa ima u prosjeku po 35 sudionika, a treninge i ostale zadatke provode pod vodstvom trenerica ili trenera. Varaždinsku grupu vodi Katica Kalajdžija, predsjednica Udruge Drava.

U projektu sudjeluju umirovljenici, odnosno članice i članovi Udruge nordijskog hodanja i pješačenja Drava, iz Varaždina. Krajnji korisnici projekta – umirovljenici sudjeluju u redovnim treninzima koji uključuju nordijsko hodanje i vježbanje, kao i vježbanje s gumama na otvorenom koji se organiziraju gotovo svakodnevno. Uključivanje u projekt rezultat je našeg svakodnevnog rada i prepoznate kvalitete u trogodišnjem radu što je rezultiralo vidljivošću udruge na lokalnoj i nacionalnoj razini.

Cilj projekta je: “provedba inovativnog programa za 250 umirovljenika, sa svrhom njihovog uključivanja u društveni život zajednice, poboljšanja psihofizičkog zdravstvenog stanja i podizanja razine svijesti o zdravom životu hodanjem. Hodanjem se čovjek oslobađa stresa jer aktivnost potiče lučenje hormona sreće, što je siguran put ka sreći i zadovoljstvu. Hodanje je jedna od prvih aktivnosti koje smo naučili nakon rođenja, odnosno zapisano nam je u genima”.

Ciljevi Udruge Drava su gotovo identični, a postižu se kroz brojne aktivnosti, s naglaskom na nordijsko hodanje kao najefikasniji oblik kretanja za sve dobne skupine uz pomoć specijalno dizajniranih štapova za nordijsko hodanje koji rasterećuju donji dio tijela i koriste snagu ruku i ramena, te uz pravilnu tehniku aktiviraju 90 posto mišića i tako održavaju naše tijelo vitalnim i zdravim. Pojačanim intenzitetom doprinose i smanjenju viška kilograma. Kako bi postigli sve željeno nužno je gotovo svakodnevno i dugoročno prakticiranje nordijskog hodanja.

Poznata je činjenica da je za realizaciju ciljeva nužna motivacija članstva koju provode putem brojnih aktivnosti i različitih sadržaja kao što su organizirano svakodnevno hodanje šetnicama i šumskim stazama uz Dravu, projekti, suradnja sa srodnim udrugama, suradnja s institucijama i slično.

U vrijeme kada je većina odustala od organizacija manifestacija, Udruga Drava je u suradnji sa Stožerom CZ Varaždinske županije i brojnim institucijama vrlo uspješno uz poštivanje svih epidemioloških mjera organizirala 2. Festival nordijskog hodanja i pješačenja Varaždinske županije – Trakošćan 2020.

Sve svoje aktivnosti provode na otvorenom s naglaskom na svakodnevne vođene treninge nordijskog hodanja.

Nordijsko hodanje je obuhvaćeno kroz tri projekta Udruge Drava.

”Svaki tjedan – izazov jedan” projekt je vezan za hodanje subotom na rutama od 5 do 15 kilometara, od Graberja do Drave. „Drava je naša motivacija i inspiracija“, naglašavaju iz udruge. Naši izazovi subotom dobivaju i oblik povremenih poludnevnih izleta na atraktivnim lokacijama Varaždinske županije. Najveći interes je za sudjelovanje na desetak festivala nordijskog hodanja u organizaciji članica HSNH-a koji se provode u Opatiji, Rastokama, Zagrebu, Prelogu, Trakošćanu, Jastrebarskom, Platku, Samoboru, Varaždinu i na Krku. Posebna atrakcija je višednevni izlet i sudjelovanje na festivalu nordijskog hodanja na Hvaru.

U tijeku su organizacijske pripreme za 3. Festival nordijskog hodanja i pješačenja Varaždinske županije – Trakošćan 2021.

„Ponosni smo na vrlo uspješnu organizaciju prethodna dva festivala. Ističemo drugi, budući da smo ga uspjeli realizirati pod strogim epidemiološkim mjerama. Želja i imperativ nam je zadržavanje vrlo visokih kriterija i kvalitete provedbe postavljene u prethodna dva festivala jer “Biser hrvatskog Zagorja” to zaslužuje“, poručuju iz udruge Drava.

Svoj najomiljeniji projekt „Dan na Dravi” provode povodom obilježavanja Međunarodnog dana rijeke Drave 23. rujna, u sklopu kojeg se održava nordijsko hodanje i rekreativni sportovi vezani na i uz Dravu. Za ovaj projekt očekuju financijsku pomoć putem natječaja ZSUG Varaždina.

„Izuzetno nam je važna edukacija članica i članova Udruge Drava koju provodimo na nacionalnoj razini, a radi se o tečaju za voditelje nordijskog hodanja. Škole nordijskog hodanja, koje za zainteresirane građane u sklopu plana rada naše udruge provode certificirane voditeljice nordijskog hodanja Olgica Friščić, Darinka Kolarić, Snježana Bačani i Katica Kalajdžija, naš su doprinos široj društvenoj zajednici u smislu promicanja zdravog života. Od svega nam je najvažnije stvaranje pozitivnog ozračja i ugodne atmosfere prilikom naših okupljanja kako bi se sudionici osjećali sretno i zadovoljno. To postižemo individualiziranim pristupom svakoj osobi uz maksimalno poštivanje njezine osobnosti i privatnosti“, dodaju iz udruge.

Pozivaju zainteresirane građane da se uključe u rad Udruge nordijskog hodanja i pješačenja Drava, Varaždin i na taj način doprinesu kvaliteti svog života organiziranim kretanjem i boravkom u prirodi. Stečeno iskustvo u vrijeme pandemije garancija je da će program za 2021. godinu u potpunosti realizirati.

Više informacija na 095 357 5494 ili g-mail: unhip.drava@gmail.com.

unhip drava 2

07. 03. 2021.