zajednica sportskih udruga grada varaždina

Inicijativa kreće iz Varaždina

Varaždinski mačevalački klub prvi je u Hrvatskoj koji osobama s invaliditetom omogućuje bavljenje ovim sportom. Ideja je potekla od Tadije Bagarića, zagrebačkog Varaždinca, koji se mačevanjem bavio u zagrebačkim klubovima „Rapir“ i „Lokomotiva“, a dolaskom na studij u Varaždin odlučio je osnovati mačevalački klub u našem gradu.

-Mačevanje je sport s kojim sam odrastao, a ovdje u Varaždinu nisam dosada imao priliku baviti se tim sportom. Prije par tjedana volontirao sam na natjecanju u atletici za osobe s invaliditetom u Varaždinu gdje sam vidio pravi sportski duh, pronalaženje i nadilaženje svojih granica. Odlučio sam omogućiti osobama s invaliditetom bavljenje ovim sportom koji doprinosi njihovom samopouzdanju i podizanju kvalitete života –izjavio je prilikom predstavljanja ovog sporta osnivač kluba Tadija Bagarić.

Bagarić kaže da će se s organiziranim treninzima krenuti početkom jeseni, kada će Varaždinski mačevalački klub pokrenuti treninge mačevanja i mačevanja u kolicima. Zasada klub još uvijek traži prostore za trening.

Predstavnik Hrvatskog paraolimpijskog odbora Damir Frntić istaknuo je da su se varaždinski sportaši s invaliditetom pridružili inicijativi i dali doprinos promocija ovog sporta. Na pokaznoj vježbi bilo je nekoliko varaždinskih sportaša s invaliditetom među kojima i paraolimpijka Helena Dretar Karić.

Glavni tajnik Hrvatskog paraolimpijskog odbora Ticijan Komparić kaže da je mačevanje u kolicima novi sport u Hrvatskoj i da bi trebao biti 27. sport u „obitelji“ paraolimpijskih sportova. Zadovoljan je što je mačevanje u kolicima pokrenuto u Varaždinu te se nada da će se inicijativa i proširiti po cijeloj Hrvatskoj.

Pomoć u razvijanju mačevanja u kolicima, u okviru mogućnosti, obećao je u ime Varaždinske županije zamjenik župana Alen Kišić.

-Drago mi je što je promocija ovog sporta počela upravo u Varaždinu. Kao županija sigurno ćemo poduprijeti ovaj sport. S druge strane bitno je da će se ovime povećati „ponuda“ sportova kojim se osobe s invaliditetom mogu baviti – izjavo je Kišić dodajući da u Varaždinskoj županiji ima 22.517 osoba s invaliditetom od čega su najveći broj upravo osobe s najtežim stupnjem invaliditeta, odnosno osobe u kolicima, za koje je ovaj sport i namijenjen.

Zajednica športskih udruga Grada Varaždina osigurala je novoosnovanom klubu prostor za dosada održane treninge, a najavila je pomoć klubu i ubuduće.

zsugv
Aktualno

Ostale objave

Scroll to Top