Goričanec i AK Varaždin viceprvaci Hrvatske

Šimunčić prva u Poljani

09. 10. 2019.

U subotu je u organizaciji AK Solin održana 11. planinska utrka Kozjak 2019 (in memoriam Ivica Radeljić) koja je ujedno bila i Prvenstvo Hrvatske u planinskom trčanju. Start utrke bio je u Kaštel Sućurcu na samoj rivi dok je cilj za seniore i seniorke bio na vrhu kod crkve sv. Luke na Kozjaku 8 km 762 m n/v., a cilj juniorske utrke (5,7 km) bio je kod planinarskog doma Putalj – 460m n/v. Ukupno je nastupilo 90 natjecatelja (26 u juniorskoj konkurenciji i 64 u glavnoj utrci). Svakako je za napomenuti da je staza bila izuzetno teška i zahtjevna, ali ujedno i atraktivna, uz prekrasan pogled na Kaštelanski zaljev i Jadransko more.
S obzirom da se i AK Varaždin na neki način osim cestovnog dugog trčanja profilirao i kao klub koji nastupa u brdskom i planinskom trčanju odluka je bila da nastupe i na ovom zahtjevnom i teškom natjecanju. Kao i mnogo puta do sad, nisu samo nastupili već su postigli velik i zapažen rezultat koji samo potvrđuje vrijednost i na najvišem nivou.
U pojedinačnoj konkurenciji ponovno odlična utrka najboljeg klupskog trkača Igora Goričanca koji je osvojio 2. mjesto s rezultatom 40:26. Igor je za pobjednikom utrke Nikolom Špoljarom (AK Zabok) zaostao 50-ak sekundi (39:36) dok je 3. mjesto osvojio Ivan Bulić (AK Dubrovnik) – 40:39. Igoru se vrlo dobrom utrkom na 10. mjestu pridružio sve bolji Matija Zadravec (45:01). Treći u ekipi bio je novi član Neven Buhin koji je odmah u prvoj službenoj utrci za klub imao “vatreno krštenje” – domar u domu na Kozjaku mu je u šali rekao: “Prvi let mladog tića iz gnizda”. Inače, Neven je bio 22. s vremenom 48:41. Dinko Solić otrčao je solidnu utrku u granicama trenutnih mogućnosti te osvojio 26. mjesto (49:16). U ekipi je još nastupio i Zvonko Artić koji je također dobrom utrkom osvojio 32. mjesto (51:39).
U ženskoj konkurenciji pobijedila je državna reprezentativka Matea Parlov Krišto (AK Svetice) – 45:23, druga je bila također reprezentativka Barbara Belušić (AK Istra) – 46:17 dok se na 3. mjesto plasirala Nikolina Stepan (AK Svetice) – 46:32. Od klupskih “puca” nastupile su četiri “mušketirke” koje su na ovoj teškoj stazi dale sve od sebe. Najbolja je bila Alenka Horvat na 9. mjestu kod žena u generalnom plasmanu s otrčanih 57:16. Mateja Kaniški bila je 10. (58:50), Ana Sajko 11. (1:07:16) dok je Višnja Čonkaš bila 14. (1:13:52).
S obzirom da je ovo ujedno bilo i ekipno PH, osvojili su fantastično 2. mjesto u vrlo jakoj muškoj konkurencij. Bolji su bili samo dečki iz Zaboka dok su 3. bili dečki iz AK Kvarnera (Rijeka). U nešto slabijoj ženskoj konkurenciji osvojili su odlično 3. mjesto. Ovim ekipnim plasmanima su samo dokazali koliko su i kao ekipa dobri i ujednačeni.
Svakako je posebno za istaknuti i mladu, perspektivnu i sve bolju Simonu Jambrošić koja je u juniorskoj konkurenciji uvjerljivo pobijedila te time samo dokazala da joj osim staze i utrke ovog tipa također odgovaraju. Simona je stazu 5,7 km (460 m n/v) istrčala za 32:32, ostavivši iza sebe konkurenticu sa staze Helenu Valentić (AK Karlovac) – 33:41, dok je treća bila Ana Tibljaš iz AK Kvarner – Rijeka (34:45). Očito se sav trud i naporan trening isplatio.

U nedjelju je u Poljani Biškupečkoj održana 11. memorijalna utrka u spomen na poginule pripadnike 104. brigade ZNG. S obzirom da se i ova utrka bodovala za Kup SZH, okupila se zaista lijepa brojka od 123 natjecatelja koji su uspješno završili ovu utrku dužine 10,5 km. Veliki dio članova kluba odlučio se također za ovu ravnu i ne baš zahtjevnu utrku, a postigli su zaista vrijedne i zapažene rezultate. U muškoj konkurenciji pobijedio je i iznenadio mnogo mlađe, veteran Đuro Komlenović (Cjevomont – Kutina) kojemu je za pretrčati ovu stazu trebalo 38:37. Naš Dinko Solić bio je 2. (39:12) dok se na 3. mjesto plasirao Neven Jurković (TK Ivančica) – 39:13. Vrlo dobrom utrkom na 4. mjestu im se priključio Zoran Križanić (39:51) dok je odmah iza njega na 5. mjestu bio Luka Radetić (40:26).
U ženskoj konkurenciji nova članica (uskoro i službeno) Paula Šimunčić pobijedila je u vremenu 48:17. Za Paulu je to već na neki način i normalno, ali najugodnije iznenađenje je odlično 2. mjesto sve bolje Ivane Baranašić koja je ovu stazu istrčala za 50:26. Treća je bila Bojana Radovan (51:25).
Ostali članovi također su uspješno završili utrku, a ostvarili su slijedeće rezultate: