Vrček 28. na maratonu, Goričanec 11. na polumaratonu u Zagrebu

AK Varaždin

16. 10. 2018.

U nedjelju 14.10.2018. po skoro idealnom vremenu za trčanje u Zagrebu je održan 27. Zagrebački maraton 2018. Osim na maratonu (42,2 km), nastupiti se moglo i u polumaratonu (21,1 km) te u utrci na 5 km. Ukupno je u svim utrkama nastupilo oko 3300 trkača (maraton – 445, polumaraton – 1971, 5 km – 871 natjecatelj). Za jednu “metropolu” možda ipak i premala brojka sveukupno gledajući jer u našoj susjednoj Ljubljani su već odavna malo drugačije brojke – ove godine prijavljeno već oko 15000 natjecatelja. No to je ipak stvar organizatora i pitanje zašto je to tako.
U ovogodišnjem maratonu pobjedu su opet odnijeli Kenijci (iz Mađarske) koji su osvojili prva 4 mjesta. Pobijedio je Hosea KIPLAGAT TUEI u vremenu 2:17:08. Od hrvatskih predstavnika najbolji je bio Goran Grdenić na 5. mjestu koji je otrčao zaista solidan rezultat u vremenu 2:26:21 što već dugi niz godina nitko od naših nije otrčao. U ženskom maratonu pobijedila je reprezentativka Srbije Olivera Jevtić (2:37:11) ispred Kenijke Hellen JEPKOSGEI KIMUTAI (2:41:13) dok je treće mjesto osvojila naša Matea Matošević Hačić koja je s 2:48:07 ostvarila i svoje najbolje maratonsko vrijeme ove godine.
U utrci maratona nastupili su i članovi AK Varaždin: Srećko Vrček na 28. mjestu (3:03:52), Vladimir Slunjski na 36. mjestu (3:09:46) te Goran Marković na 41. mjestu (3:13:24). U ženskoj konkurenciji nastupila je Višnja Čonkaš koja je otrčala 3:47:14 i osvojila 20. mjesto u ukupnom poretku kod žena. Čestitka svima, a pogotovo Srećku i Vladeku na osobnom rekordu.
U utrci polumaratona opet pobjeda Kenijaca – Hillary KIPTUM MAIYO KIMAIYO – 1:04:42 dok je u ženskoj konkurenciji pobjedu ipak odnijela najbolja hrvatska dugoprugašica Bojana Bjeljac (1:13:28). U utrci na 21 km i AK Varaždin je imao svoje predstavnike koji su pokušali napasti svoje osobne rekorde. Tako je njihov najbolji član opet bio Igor Goričanec koji je utrku završio na 11. mjestu otrčavši minutu slabije od osobnog rekorda (1:15:36) dok se Dinko Solić plasirao na 30. mjesto otrčavši solidnih 1:21:20. U ženskoj konkurenciji Mateja Kaniški je opet ponovila odličnu utrku i osvojila 15. mjesto u generalnom poretku kod žena otrčavši novi osobni rekord u vremenu 1:32:06 dok je Marina Obelić osvojila 169. mjesto otrčavši također svoje najbolje vrijeme 1:57:42. Čestitke svima, a pogotovo Mateji i Marini na novom osobnom rekordu.