Utrka u Trakošćanu s vitezovima

AK Varaždin

07. 07. 2021.

Kao i svake godine pa tako i ove, prve nedjelje u 7. mjesecu, AK Varaždin održao je sad već i 7. utrku za mač Grofa Draskovicha.

Ove godine su se potrudili da bude još više vitezova zahvaljujući Ivanečkim vitezovima Ivanovcima, još više dama u krinolinama i uz još jače pucnjeve iz topa koji još sada odjekuju iz Glasne kubure te opet pokušali dočarati duh nekih prošlih vremena. Nivo više svakako je bio i DJ Cromada te po prvi puta i novčane nagrade koje su dodijelili najboljima. Ove godine je i vrijeme išlo na ruku trkačima s obzirom da nije bilo prevruće pa je vjerojatno ipak bilo malo lakše otrčati zadani krug ili dva oko jezera.

Slično kao i prošle godine tako je i ove godine ukupno u svim utrkama nastupilo oko 650 natjecatelja koji su uživali trčeći šetnicom oko Trakošćanskog jezera u podnožju jednog od naših najljepših dvoraca – Trakošćan.

S utrkama su počeli već u subotu održavanjem dječjih utrka na 100, 200, 400, 600 i 800 metara, a okupilo se čak 70-ak djece što je samo opravdani pokazatelj održavanja i dječjih utrka posebno. Sva djeca su nakon ulaska u cilj također dobila unikatne finišerske medalje – mačeve i originalne majice, a pobjednici po kategorijama i prave drvene mačeve.

Glavni događaj ipak se održavao u nedjelju i to kroz utrke na 5 km ili 10 km.

Najprije je startala utrka na 5 km, a koju je uspješno završilo čak 365 natjecatelja. Prošlogodišnji pobjednik Ante Živković (AK Dubrovnik) i ove je godine ponovio to isto te ciljem u dvorcu pretrčao prvi u vremenu 18:49. Na 2. mjesto plasirao se Danijel Peček (AK Kvarner) u vremenu 19:16 dok je 3. mjesto osvojio slovenski predstavnik Tomaž Rep (AK Ormož) u vremenu 19:27. Najbolji iz AK Varaždin u ovoj utrci bio je Zoran Križanić na 4. mjestu istrčavši ovu utrku za 19:57.

U ženskoj konkurenciji klupska najbolja trkačica Simona Jambrošić uvjerljivo je pobijedila s izvrsnim rezultatom i novim rekordom staze u vremenu 20:19. Na 2. mjesto plasirala se Tajana Židov (AK Sloboda Varaždin) u vremenu 22:25 dok je 3. mjesto osvojila Slovenka Andreja Gorčan (23:09). Od klupskih trkačica se vrlo dobrom utrkom još istaknula Marina Godinić na 5. mjestu u vremenu 23:26.

U glavnoj utrci na 10 km prava drama se odvijala do samog kraja u borbi za ukupnog pobjednika. Naime, najbolji trkač AK Varaždin Andrej Hladnik u trenutku možda male dekoncentracije na račvanju 300-tinjak metara prije cilja krivo je skrenuo u drugom krugu i nakon brze reakcije morao se okomito u brdo vratiti na stazu. Svega 10-ak metara iza njega u tom je trenutku bio Josip Oulovsky (AK Fit) koji je “pritiskao” Andreja do samog kraja. Bez obzira što je Andrej izgubio dosta snage oko povratka na stazu, ipak se uspio othrvati napadu predstavnika iz AK Fit da bi u samom cilju tisućinke ipak presudile za Andreja kao pobjednika. Josip Oulovsky (AK Fit) bio je 2. u istoj sekundi 34:51 dok je 3. mjesto osvojio Alen Čretni (AK Zabok) u vremenu 35:09. Vrlo dobru utrku (prvu službenu za klub) otrčao je i novi član Krešimir Horvat na 11. mjestu u vremenu 40:16.

U ženskoj konkurenciji pobijedila je Tea Faber (AK Dubrovnik) u vremenu 40:06 ispred Sanje Grgić (AK Žumberak) – 42:59 dok je 3. mjesto osvojila Natalija Mašera (AK Fit Zaprešić) u vremenu 44:13. Odlične utrke otrčale su iz AK Varaždin Dijana Terzić na 4. mjestu – 47:06 te mlada Mia Furdi na 5. mjestu – 47:40.