U posljednjem susretu Hrvatska poražena od Kazahstana

Od 21. do 23.7. u Varaždinu protiv Argentine, Bugarske i Portorika

16. 07. 2017.

Hrvatska ženska odbojkaška reprezentacija u trećoj utakmici kvalifikacija za World Grand Prix druga skupina poražena je od ekipe Kazahstana s 1:3, po setovima 22:25, 25:22, 20:25 i 15:25. hrvatske igračice vraćaju se u Hrvatsku gdje će u Varaždinu od 21. do 23. srpnja igrati završni krug kvalifikacija protiv Argentine, Bugarske i Portorika.
Uoči važnog susreta s ekipom Kazahstana u Almatyu koji je odlučivao koja će od te dvije momčadi ostati bez pobjede i na dnu tablice, hrvatsku reprezentaciju zadesile su dvije nevolje. Najprije je na subotnjoj utakmici s Njemačkom Lucija Mlinar povrijedila koljeno, a potom se nekoliko sati uoči susreta razboljela Matea Ćurak. Tako je momčad Hrvatske, ozbiljno oslabljena, započela utakmicu bez dvije igračice iz prve postave. Da nevolja bude veća, bilo je vidljivo da je naše mlade igračice ipak sustigao i umor: u tri tjedna pet dana provele su u avionima i zračnim lukama, pri tomu su odigrale devet utakmica i dva puta promijenile vremenske zone. I još su k tomu u Kazahstanu pretrpjele dva vrlo bolna poraza protiv Kolumbije i Njemačke.
Na kraju se pokazalo da je izostanak Mateje Ćurak i posebno Lucije Mlinar bio preveliki gubitak za našu ekipu koja tako oslabljena nije izdržala pritisak Kazahstanki i njenih navijača.
Nakon dobivenog drugog seta u trećem i četvrtom setu na trenutke je dolazilo do potpunog raspada sustava igre kao i protiv Kolumbije i Njemačke. S tim da je momčad Kazhstana, ipak daleko slabija od te dvije momčadi. Sa samo dva osvojena seta iz tri susreta naše su mlade reprezentativke, unatoč svom neiskustvu i svima problemima s kojima su se susretale, ipak razočarale slabom igrom.
Hrvatska ekipa odlično je otvorila prvi set i povela zahvaljujući odličnoj blok igri i napadu s 6:1 i 8:3. U tim trenucima momčad Kazastana bila je potpuno izgubljena, no naše su je igračice vratile u igru brojnim nepotrebnim pogreškama, pa su Kazahstanke uspjele izjednačiti na 14:14. Tada je Katarina Luketić izvela dva sjajna napada i tri odlična servisa i naše su igračice opet povele s tri razlike, 19:16. Tada je kao već po nekom pravilu ponovno uslijedila serija pogrešaka, nakon kojih su Kazahstanke ne samo izjednačile na 20:20 nego su i povele s 24:21. Na kraju su dobile set s 22:25. Taj je set kao i mnogi prije njega izgubljen zbog previše tehničkih i taktičkih pogrešaka. Naše reprezentativke naprosto nisu bile u stanju tijekom susreta koncentrirano ispunjavati taktičke zadatke koje im je davao izbornik Miroslav Aksentijević.
U drugom setu vodila se ravnopravna borba i momčadi su se izmjenjivale u vodstvu sve dok naše reprezentativke nisu povele s 11:7. Bilo je to razdoblje dobre igre u napadu i u obrani te odličnih servisa Eme Strunjak koja je osvojila čak četiri poena za redom, pa je hrvatska reprezentacija napravila prednost od 14:8 i 16:11. Nakon toga svaka je momčad osvajala poene na protivničke servise sve do 20:16. Pri kraju seta Kazahstanke su smanjile naše vodstvo na samo dva boda razlike, ali tada je Samanta Fabris sjajnim napadom razbila nade Kazahstanki i njihovih navijača, pa su naše reprezentativke osvojile set s 25:22.
Nažalost, to je ujedno bilo sve što su dobro napravile u meču. Treći set otvorile su vrlo loše, došlo je do velikog pada u igri, pa su Kazahstanke vrlo brzo stvorile prednost od čak 8 poena 7:15. Nakon toga naše igračice smanjile su donekle broj pogrešaka, ali to nije bilo dovoljno da se sustigne visoko vodstvo protivnica. Doduše, smanjile su vodstvo na podnošljivih 16:19 i 18:21, ali to nije bilo dovoljno da Kazahstankama ugroze osvajanje seta. Kakve su pogreške radile najbolje pokazuje podatak, da su čak tri lopte Kazahstanki koje su odlazile u aut, vraćale u igru i potom gubile poene.
Kao i treći, tako su i četvrti set naše igračice otvorile vrlo loše, pa su protivnice povele s 1:6. i 5:12. Tijekom gotovo cijelog seta naša ekipa nije uspjela organizirati ozbiljnije napade, a i ono malo naših lopti koje su prošle blok, Kazahstanke su uspijevale pohvatati i onda u protunapadu napraviti poene.
Samanta Fabris napravila je 25 poena, Božana Butigan 12, Ema Strunjak i Katarina Pavičić po 10.
Hrvatska reprezentacija igrala je u sastavu: Rene Sain, Nikolina Božićević, Božana Butigan, Lara Štimac, Ema Strunjak, Katarina Pavičić, Jelena Šunjić, Samanta Fabris, Natalia Tomić, Lara Vukasović, Lucija Mlinar, Katarina Luketić.