Pobjedu odnijeli Finci

Završen prvi Stray Disc Tour

20. 07. 2016.

U ponedjeljak je završila prva disc golf turneja organizirana u Hrvatskoj u sklopu koje su, u organizaciji tvrtke Lagoda j.d.o.o., u proteklih 9 dana održana tri turnira – u Varaždinu, Varaždinskim Toplicama i Toplicama Sveti Martin. U ovom, u svijetu jedinstvenom, događanju koje objedinjuje sportsku rekreaciju te turizam, sudjelovalo je 16 igračica i igrača, od kojih iz Hrvatske (7), Austrije (4), Finske (2), Švedske (1) i Mađarske (1).
Iako broj sudionika nije bio velik, ispunio je očekivanja za prvo izdanje turneje, jer igrači iz inozemstva boravili su u Hrvatskoj od 10 do 14 dana, neki su sa sobom doveli i cijele obitelji, u slobodne dane razgledali Rastoke i Plitvička Jezera te uživali u gastronomskim specijalitetima nekoliko restorana sjeverozapadne Hrvatske.
Posljednji dio Stray Disc Toura bio je turnir Spa Hills igran na terenu Lifeclass Termi Sveti Martin, a s obzirom da je on već održan 2015. godine i o njemu se pročuo dobar glas, na njemu se igračima turneje pridružilo još igrača iz inozemstva tako da je broj sudionika porastao na 40.
U ukupnom poretku turneje pobjedu su odnijeli Finci, Antti Ylikitti i Anita Määränen, koji su oboje osvojili prvi i posljednji turnir, dok su im titulu najboljeg u Varaždinskim Toplicama preoteli Austrijanac Michael Waidhofer i domaća igračica Danica Pajtak.
Na drugo mjesto u muškoj konkurenciji plasirao se Varaždinac Aki Vucković, dok je treće osvojio Šveđanin Kenth Lindqvist. Iako su u ženskoj konkurenciji cijelu turneju odigrale samo dvije igračice, napetosti nije izostalo jer je Varaždinka Danica Pajtak stalno bila „korak iza“ Finkinje Anite, no, unatoč pobjedi na jednom turniru, u konačnici je ostala 3 bacanja iza pobjednice.
Konkurencija za posljednji turnir, 2. Spa Hills, značajno se ojačala dolaskom još nekoliko kvalitetnih igrača iz Finske, Austrije i Mađarske, pa smo, unatoč lošem vremenu u subotu, vidjeli mnoge atraktivne poteze, pa čak i jedan „as“ (pogodak u koš iz prvog bacanja) Anttija Ylikittia na stazi dužine 55 metara.
Antti Ylikitti je od početka turnira nastavio svoju dominaciju i u sigurnom vodstvu ostao do kraja turnira, ali velika borba vodila se za preostale pozicije, a u konačnici na drugo mjesto plasirao se Finac Sami Hyvönen, dok su treće podijelili Šveđanin Kenth Lindqvist i Austrijanac Otfried Derschmidt. Hrvatske boje, u ovoj jakoj međunarodnoj konkurenciji uspješno je branio Aki Vucković koji je u konačnici zauzeo 5. mjesto.
U ženskoj konkurenciji za pobjedu su se sve do samog kraja turnira borile Anita Määränen i Danica Pajtak, a tek na posljednje dvije staze finala, kada rizik koji je preuzela Danica nije uspio, je Anita mogla odahnuti i proslaviti pobjedu. Treće mjesto osvojila je još jedna finkinja Tiina Riekkola.
Danica Pajtak (Varaždin), 2. mjesto na turneji:
– Sviđa mi se koncept Stray Disc Toura s tri natjecanja u tjedan dana jer iako je to fizički dosta zahtjevno, ali jednako tako je i zabavno i izazovno za igrati. Cijelu turneju borila sam se za prvo mjesto s Finkinjom Anitom Määränen i iako mi je stalno bježala za nekoliko bacanja, a ja ju sustizala, na kraju nisam uspjela nadoknaditi zaostatak. U finalu Spa Hillsa sam pokušala malo riskantnijom igrom nešto nadoknaditi, ali to se nije isplatilo. Od tri turnira uspjela sam osvojiti jedan i s tim sam zadovoljna, a iduće godine se nadam još boljem rezultatu.