Pobjednici Centar Škudar i Hudek Trgotrans!

37. Zimsko prvenstvo Varaždina u malom nogometu

09. 01. 2017.

Pred 970 gledatelja na tribinama velebne Arene Varaždin okončano je 37. Zimsko prvenstvo Varaždina u malom nogometu pod imenom Pan kup Varaždin. Pehare najboljih momčadi ovog izdanja jednog od najstarijih sportskih natjecanja u Hrvatskoj podigli su sjajni Zagorci iz ekipe Centar Škudar iz Novoga Golubovca kod seniora, odnosno Hudek Trgotrans iz Biljevca kod veterana. U veteranskoj konkurenciji je zapravo obranjena titula iz prošle godine, budući da su Švigir, Čuljak, Čivrag, Suvajac i ostali osvojili i lani, samo pod drugim sponzorskim imenom (CB Star’s & Krovišta Bosilj & LA-GO keramika).
Dan velikog finala 37. Zimskog prvenstva Varaždina u malom nogometu otvorili su utakmicom za 3. mjesto veterani Bilikuma petkom iz Varaždina i Saluti Baua iz Krapine. Ekipa koja je pokupila najviše simpatija na turniru, sjajna varaždinska rekreacijska škvadra bez ijedne „zvjezde“ namjerila se na istu takvu ekipu zagorskih prijatelja, ali s razlikom da u momčadi Saluti Bau ipak igraju igrači s podosta osvojenih turnira u karijeri (Malarić, Kunštek, Ferček, Fio, Družinec…). Odlično je Bilikum petkom parirao i Salutiju, osnovnih 30 minuta završilo je bez pogodaka, a onda su Fio i Družinec zabili u razmaku od svega minute za trijumf krapinske momčadi, pehar za 3. mjesto i 2.000 kn financijske nagrade.
U utakmici za 3. mjesto seniora velike neizvjesnosti nije bilo. Već nakon pet minuta Davor Presečki zabio je za Hudek Trgotrans protiv Črešnjeva dvaput i usmjerio utakmicu u jednom smjeru. Hojski je doduše u 9. minuti zabio pogodak nade, a ujedno i svoj deveti gol vrijedan titule najstrijelca turnira, ali je sjajni Presečki četiri minute kasnije opet podignuo prednost na visokih 3:1. Sve je bilo gotovo u šestoj minuti nastavka kad je Hanžić zabio za 4:1, do kraja je posebno raspoloženi Presečki postigao i četvrti gol, osmi na turniru, zaprijetivši Hojskom i po pitanju titule prvog topnika Pan kupa. Ostalo je ipak 5:1, Hudek Trgotransu treće mjesto, pehar i 5.000 kuna nagrade, Črešnjevu čast da je njihov igrač ponio titulu najboljeg strijelca.
Uslijedila je ekshibicijska utakmice najmlađih nogometnih nada okupljenih u Školi nogometa Lumen pod vodstvom prof. Tomislava Jelenskog, a potom – velika finala. Najprije su krenuli veterani, Hudek Trgotransa iz Biljevca i ekipe A.C.C. Mravunac & AD Tokić & Zloćo i prijatelji iz Jastrebarskog. Jaskanci međutim previše oslabljeni neigranjem ponajboljih igrača Šimića i Ferenčeka koji su ih nosili cijeli turnir, nije bilo ni Grdovića, tako da je inače sjajnim Vlašiću, Buckoviću, Štroku, Kelavi i ostalima bilo jako teško držati ritam Hudek Trgotransa, koji je zaigrao u najjačem sastavu (Švigir, Čuljak, Čivrag, Suvajac, Kovač, Jakirović…). Otpor Jaskanaca načet je minutu prije odmora golom Čivraga, mada je potez utakmice potpisao Nikola Bucković u 25. minuti okrenuvši u mjestu svojeg čuvara i zabivši ispod Švigira za 1:1. Ipak, dvije minute kasnije Dino Kovač je vratio prednost Hudek Trgotransu, a u posljednjim sekundama utakmice Mate Čuljak je postavio konačnih 3:1. Za trofej pobjednika veteranskog turnira i vrijednih 10.000 kuna nagrade.
I onda veliko seniorsko finale. Art metali Junajted i Centar Škudar u svojem prvom finalu Varaždina, obje su ga momčadi izborile u velikom stilu, spektakl je morao biti zajamčen. Nažalost, djelomično je opet svojim ishodom bio usmjeren sa sudačke strane, prelomljen u završnici prvog poluvremena, ističu organizatori. Junajtedovci su već do 13. minute skupili pet akumuliranih prekršaja, potpuno opravdano je u 15. minuti sudac Jelić pokazao i na šesti koji je značio deseterac kojeg je sjajni Petar Bočkaj pretvorio u 1:0 Centra Škudar. U istoj toj minuti dosuđen je i sedmi faul Junajteda, za novi deseterac; „problem“ je međutim što je u istoj toj akciji prethodno bio prekršaj u korist Junajteda, nedosuđen. Škudaru bi to također bio „prijeteći“ peti i preostalih bi pet minuta prvog poluvremena prošlo u velikoj neizvjesnosti. Ovako je Škudar prošao neokrznut, a dosuđen je Junajtedu sedmi faul, Bočkaj je opet stavio loptu na 10 metara, zabio za 2:0 i bitno olakšao posao sebi i suigračima u nastavku. Junajted je u drugom poluvremenu preuzeo rizik, Dreven je gotovo čitavo poluvrijeme igrao „halfa“, u šestoj minuti nastavka rizik se i isplatio, Simon je iz blizine zabio za 2:1. Akciju potom raspalio je i Dreven „u 90“, sjajni Marko Peček skinuo, Junajtedovci su tražili izjednačenje, međutim Gamilec, Rumbak, Bočkaj, Vincelj, Majcenić, Šlogar i ostali predobri su hakleri da ne bi znali dočekati priliku. Tri minute prije kraja Bočkaj ju je doista i dočekao, zabio za 3:1 i donio sebi i suigračima trofej pobjednika Pan kupa Varaždin. Neupitno zasluženo, jer Škudar je doista u kontinuitetu pokazao najviše, imao i teži put do finala od Junajteda izbacivši čitav niz vrhunskih ekipa. Već u skupini dvaput po 0:0 sa zagrebačkim haklerima Marin Prometom i još jačom Pizzeriom Stari Zagreb Borongaj Lugovi (aktualni pobjednik Kutije šibica), visokih 5:1 u 1/16 finala protiv još jedne jake ekipe iz metropole, MNK Kustošije, 3:1 u osmini finala kontra MIP Weylanda pa 2:1 u četvrtfinalu kontra varaždinskog Ralea s Jertecom, Šafarićem, Kresingerom, Golikom i ostalima. U polufinalu u petak slavlje i nad Hudek Trgotransom koji je zaustavio jednu Jelenu Trade tako da Centar Škudar je apsolutno zasluženi pobjednik Pan kupa. Šteta je ipak da su dva sudačka detalja usmjerila tijek finala, kao i nimalo ujednačen kriterij u jednom i drugom poluvremenu – nakon 12 prekršaja u prvih 20 minuta, u nastavku do tri minute prije kraja nije dosuđen niti jedan(!), a igrači svako malo „u klinču“…
Sve u svemu, zasluženo slavlje Centra Škudar po osvajanju trofeja i vrijednih 30.000 kuna novčane nagrade, plus pobjednički pehar Sportskih novosti kao i veliki prijelazni pehar organizatora. U pobjedničke redove otišla je i nagrada najboljeg igrača, proglašen je Petar Bočkaj, također je i Škudarov vratar Marko Peček konkurirao za trofej najvratara uz Junajtedovca Sašu Drevena, mada su u tu konkurenciju komotno mogli i Hudekov vratar Alen Đurman kao i golman Črešnjeva Sebastijan Slunjski. „Prelomljeno“ je na kraju u korist Drevena, ponajviše zbog vrhunske izvedbe u polufinalu s Črešnjevom, ali i činjenice da je (za razliku od konkurenta u finalu Pečeka) branio za Junajted sve utakmice turnira. Kod veterana pak je za najvratara izabran Ivica Apostolovski iz ekipe Bilikum petkom, bez dvojbe najupečatljivije vratarsko ime aktualnog Pan kupa.
I tako je spuštena zavjesa na još jedno Zimsko prvenstvo Varaždina u malom nogometu. Igrala je 51 ekipa, odigrano je 106 utakmica, uz zapaženu posjećenost. Aktualni je finalni dan primjerice bio s 970 gledatelja drugi najgledaniji dan finala, više je bilo samo prije tri godine kad je trofej pobjednika podiglo Črešnjevo. U 69 seniorskih, 35 veteranskih i dvije ekshibicijske utakmice postignuta su 462 pogotka, više od četiri po utakmici. Puno golova, a opet, Pan kup je obilježila velika neizvjesnost – čak 9 od 39 utakmica kup faze otišlo je u produžetke, tri puta su odlučivali i šesterci. Što se subjektivnog dojma tiče, bio je to turnir u znaku Zagoraca, jer osim seniorskog prvaka Centra Škudar i treće ekipe veteranskog turnira Saluti Baua, četvrtfinale su igrali i Merkaš graditeljstvo iz Donje Šemnice i Prijatelji Pizzeria Easy iz Bednje, tom društvu možemo dodati i veterane Lepoglave. Art metali Junajted igrali su svoje prvo finale, do završnog je dana doguralo i Črešnjevo, već „opjevani“ veterani Bilikuma petkom dali su dimenziju više svojem, inače nikad jačem veteranskom turniru. Osamnaest natjecateljskih dana u razmaku od 29 kalendarskih dana ponudilo je 94 sata, uglavnom, sjajnog malog nogometa.

NEDJELJA, 08.01.2017. – DAN VELIKOG FINALA

(VET) Za 3. mjesto: BILIKUM PETKOM (Varaždin) – SALUTI BAU (Krapina) 0:2
Glavni turnir – za 3. mjesto: HUDEK TRGOTRANS (Biljevec) – MNK ČREŠNJEVO 5:1
Ekshibicija – U-6 Škola nogometa Lumen (Varaždin): Plavi – crvenobijeli 1:3
(VET) FINALE: HUDEK TRGOTRANS (Biljevec) – A.C.C. MRAVUNAC & AD TOKIĆ & ZLOĆO I PRIJATELJI (Jastrebarsko) 3:1
FINALE: ART METALI JUNAJTED (Varaždin) – CENTAR ŠKUDAR (Novi Golubovec) 1:3

Najbolje momčadi i pojedinci:

SENIORI
1. CENTAR ŠKUDAR (Novi Golubovec) – pobjednički pehar, veliki prijelazni pehar, 30.000 kn
2. ART METALI JUNAJTED (Varaždin) – pehar za 2. mjesto, 10.000 kn
3. HUDEK TRGOTRANS (Biljevec) – pehar za 3. mjesto, 5.000 kn
Najbolji igrač: Petar BOČKAJ (Centar Škudar)
Najbolji vratar: Saša DREVEN (Art metali Junajted)
Najbolji strijelac: Saša HOJSKI (MNK Črešnjevo) – 9 golova

VETERANI
1. HUDEK TRGOTRANS (Biljevec) – pobjednički pehar, 10.000 kn
2. A.C.C. MRAVUNAC & AD TOKIĆ & ZLOĆO I PRIJATELJI (Jaska) – pehar za 2. mjesto, 5.000 kn