Kakav preokret Junajteda!

37. Zimsko prvenstvo Varaždina

07. 01. 2017.

Petak, 6. siječnja 2017. godine, bit će upamćen kao dan kad je odigrana najdramatičnija utakmica svih malonogometnih zimskih prvenstava Varaždina odigranih u Areni Varaždin! Način na koji je jedini preostali varaždinski malonogometni sastav, aktualni prvak Hrvatske u mini nogometu Art metali Junajted, izborio svoje prvo polufinale i to u četvrtom pokušaju (tri puta su ispadali u četvrtzavršnici) dugo će se prepričavati.
Katastrofalno su „Ujedinjeni“ ušli u utakmicu, posebice u segmentu obrane. Vrlo dobra ekipa iz Donje Šemnice – Merkaš graditeljstvo Montažne kuće DLV – koja se proslavila izbacivanjem Automobila Lončar u osmini finala, znalački je iskoristila Junajtedove poklone u uvodu utakmice pa je već u 2. minuti Leljak zabio za 0:1, a onda je za svega pet minuta i vižljasti Korenić još jednu kontru okončao pogotkom za 0:2. Podsjetilo je to na način na koji su Prijatelji Pizzeria Easy izbacili Big Bang Team u osmini finala, kad su također zabili dečki iz Bednje slavnom Švigiru dva „na brzaka“ što sjajna zagrebačka škvadra više nije uspjela nadoknaditi (1:3). U ovoj je utakmici ipak Junajted uspio zabiti do poluvremena (Kokotec) pa se činilo da se stvari vraćaju na mjesto. Međutim, čim su Donjošemničani krenuli s centra nova nesmotrenost Junajtedove obrane i Korenić je zabio drugi put, za velikih 3:1 Merkašovih protagonista na odmoru.
Napad za napadom nizali su u drugom poluvremenu varaždinski malonogometaši, prijetili sa svih strana i u 25. minuti golom Šimeka opet uhvatili priključak (2:3). Navalili su još žešće i pet minuta prije kraja drugog poluvremena jedan je oštar ubačaj s lijeve strane kapetan zagorskog predstavnika Kranjčec skrenuo u vlastitu mrežu – autogol za 3:3. Ostalo je tako – produžeci. Uz dodatni teret na leđima Junajteda, pet akumuliranih prekršaja koji se prenose iz drugog poluvremena (spram tek jednog Merkaša).
U četvrtoj minuti prvog produžetka novo vodstvo Merkaša, Dlesk je zabio za 3:4. I tad je tek krenula drama! U posljednjoj minuti tog prvog produžetka Dreven je kod izbacivanja lopte navodno zakoračio izvan šesterca i sudac Babić dosudio je šesti akumulirani prekršaj. Uslijedila je doslovno petminutna prepirka hoće li se udarac izvesti sa 6 ili 10 metara i mora li vratar Dreven stajati na crti ili smije izaći (što kod deseterca smije). Negodovanja na terenu, negodovanja na tribini, na kraju je Kantolić ipak izveo šesterac i zabio – 3:5. U međuvremenu je Babić isključio pričuvnog igrača Junajteda Vukovića, a do kraja tog prvog produžetka zbog grubog starta dao crveni (opravdano) i Simonu. Junajted je u drugi produžetak ušao sa sedam akumuliranih prekršaja, s dva pogotka zaostatka i s igračem manje još minutu i 27 sekundi.
I ipak, nisu se Varaždinci predali! S četvoricom u polju (i vratarom Drevenom) napadali su brojčano nadmoćniju ekipu Merkaš graditeljstva i dvije minute prije kraja opet se vratili u igru, Nikola Sajko zabio je za 4:5! Minutu i 10 sekundi prije kraja opet zabija Sajko – 5:5! I eurpcija oduševljenja na tribinama, na kojima su i oni neutralni počeli navijati za „braveheart“ Junajted. Ostalo je 5:5, odluka je bila u – lutriji šesteraca.
Sreća mazi hrabre i pomazila je – Junajted. Prvi je udarac inače sjajnog Leljaka liznuo prečku – s gornje strane, Malnar je zabio za 6:5, prvo vodstvo Junajteda. Kantolić je u drugoj seriji izjednačio, Gluhak vratio prednost Junajtedu, Kranjčec u ključnoj trećoj zabio opet za 7:7, a onda je lopti prišao Sajko. Veliki Junajtedov junak četvrtfinala, s dva pogotka u drugom produžetku, još je jednom opalio jako, ali i precizno, Junajted je s konačnih 8:7 izborio polufinale!
Zbog fantastične četvrte utakmice sve su tri prethodne pale u drugi plan, iako je svaka bila – za prste polizati! Uostalom, u tri od četiri igrali su se produžeci, dva puta su odlučivali penali, suđenje je također bilo na solidnoj razini, osim (nažalost) u prvoj utakmici dana gdje je jedna odluka već spomenutog Babića izravno usmjerila ishod iste. Dvije minute prije kraja drugog produžetka propustio je isključiti igrača Mravunca & Zloće Anđelka Vlašića za prekršaj nad napadačom Videorehe u izglednoj prilici za pogodak, na sedam metara od gola kad je igrač momčadi iz Dugog Sela bio sam pred golom Jaskanaca. Za sve u dvorani to je bilo isključenje, čak se i voditelj Jaskanaca osmjehnuo svjestan poklona, jedino je sudac uporno kasnije objašnjavao da po pravilima (futsala?) to nije crveni karton (samo što se Pan kup ne igra po futsal pravilima). U tom je trenutku bilo 2:1 za Videorehu, Mravunac & Zloćo bi do zadnjih 20 sekundi igrali s igračem manje, ovako je pola minute prije kraja Štrok zabio za 2:2, nakon čega su u lutriji šesteraca papirnati favoriti iz Jastrebarskog dohvatili polufinale.
Druga utakmica dana, seniorsko četvrtfinale, igrali su Hudek Trgotrans iz Biljevca i Jelena Trade iz Subotice Podravske. I jedni i drugi puni „internacionalaca“, za Jelenu Trade poznati zagrebački hakleri Horvat, Ziberi, Stojanović, Toth, Bartolić i ostali pod vodstvom proslavljenog Alena Jukića, za Hudeka uz već standardni zagrebački trojac (Strabić, Presečki, Hanžić) dodatna ZG-pojačanja Grbeša i Matošević. Kvalitativno, bila je to možda i najjača utakmica turnira, a tu najčešće odlučuje tko je kako otvori. Ovoga puta bolje je otvaranje imao Hudek Trgotrans, Hanžić je već u 6. minuti zabio za 1:0, Presečki dvije minute prije odmora povisio na 2:0. Odmah potom Toth je smanjio, Jelena Trade je cijelo drugo poluvrijeme pritiskala i tražila poravnanje, međutim tri minute prije kraja presudio je prekid, uigrana akcija Grbeše i Matoševića, za 3:1. Matošević je u zadnjoj minuti samo potvrdio pobjedu, za na kraju (pre)visokih 4:1.
Za iznenađenje večeri pobrinuli su se veterani Bilikuma petkom. I inače najugodnije iznenađenje veteranskog turnira dosad (2:2 s razvikanim Bilikumom, 2:1 pobjeda nad Sračincem, drugom i trećom ekipom lani), škvadra isključivo rekreativaca, u četvrtfinalu je izbacila koprivnički OPG Radiček & Petgrad Niko-Trade! Koprivničani predvođeni majstorima Ivančićom, Radičekom, Salajcom, Vađuncima čak su i vodili na poluvremenu (Siniša Vađunec), ali je u drugoj minuti nastavka Marko Matić eurogolom poravnao. Sjajnom obranom Bilikum petkom je držao egal svo preostalo vrijeme, također i oba produžetka, a onda je – minutu prije kraja – Saša Horvat (primarno po ostvarenoj sportskoj karijeri košarkaš) zabio za 2:1 Varaždinaca! Uzalud su Koprivničani izvukli i vratara, obranio se Bilikum petkom za svoje prvo, povijesno polufinale!
A polufinalni je program – danas! Od 16 sati u varaždinskoj Areni uz Dravu nova uzbuđenja, četiri će seniorske i četiri veteranske ekipe tražiti put do sutrašnjeg velikog finala. Grijeh bi bilo izdvajati bilo koju utakmicu jer svaka je poslastica! Veteranski turnir uvjerljivo najbolji dosad, u seniorskoj konkurenciji jedna varaždinska, jedna zagorska i dvije ekipe iz Varaždinske županije. Nikad „domaćija“ završnica, jedino je A.C.C. Mravunac & Zloćo i prijatelji „udaljeniji“ (Jastrebarsko), Zagorje će predstavljati Centar Škudar iz Novoga Golubovca kod seniora i Saluti Bau iz Krapine kod veterana, svi ostali su iz domicilne županije. Uvijek atraktivno i navijački praćeno Črešnjevo, „herojski“ Art metali Junajted, po imenima prvi favorit Hudek Trgotrans (i kod seniora i kod veterana) i „škvadra turnira“ – Bilikum petkom. Treba li bolja pozivnica ljubiteljima malog nogometa?

PETAK, 06.01.2017. – ČETVRTFINALE (drugi dio)

REZULTATI UTAKMICA
(VET) VIDEOREHA (Dugo Selo) – A.C.C. MRAVUNAC & ZLOĆO IP 2:2 (pen. 4:5)
HUDEK TRGOTRANS (Biljevec) – JELENA TRADE (Subotica Podravska) 4:1
(VET) OPG RADIČEK PETGRAD NT (Koprivnica) – BILIKUM PETKOM (Varaždin) 1:2 (1:1, pr.)
ART METALI JUNAJTED (Varaždin) – MERKAŠ GRADITELJSTVO (Šemnica) 5:5 (pen. 8:7)

SUBOTA, 07.01.2017. – PROGRAM POLUFINALA

RASPORED UTAKMICA
16:00 (VET) SALUTI BAU (Krapina) – HUDEK TRGOTRANS (Biljevec)
16:40 HUDEK TRGOTRANS (Biljevec) – CENTAR ŠKUDAR (Novi Golubovec)
17:30 Ekshibicija U-12: Varteks – Međimurje
18:15 ART METALI JUNAJTED (Varaždin) – MNK ČREŠNJEVO
19:05 (VET) BILIKUM PETKOM (Varaždin) – A.C.C. MRAVUNAC & ZLOĆO I PRIJATELJI (Jaska)